Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zemke: Propagandowy prestiż bez konkretów

dodano 2017-09-25 07:27 w kategorii: Ludzie

Antoni Macierewicz w czwartek został przyjęty przez sekretarza obrony USA Jamesem Mattisem. To była jego pierwsza wizyta w Pentagonie. Jak pan ją ocenia?

Ta wizyta miała przede wszystkim pokazać, że minister Antoni Macierewicz ma dobre, robocze kontakty z sekretarzem obrony USA. Obaj politycy spotkali się już wcześniej przy okazji wizyt w Kwaterze Głównej NATO. Jednak do dłuższej wymiany zadań między nimi nie dochodziło. To już zaczęło wyglądać dziwnie, tym bardziej że wielu ministrów obrony z państw europejskich zdążyło się już wcześniej z Mattisem spotkać. Kontakty na tym poziomie powinny być rutyną, a obecne świętowanie i propagandowe ogrywanie tej wizyty świadczy o tym, że było to jednak coś nadzwyczajnego.

Z czego wynikała tak długa zwłoka w dwustronnych kontaktach?

Amerykanie, jak zakładam, mają na tyle sprawne attachaty i służby specjalne, że sekretarz obrony wiedział o tym, jaka jest sytuacja w Polsce, jaka jest kondycja polskiej armii oraz jakie są relacje na linii prezydent – minister obrony. To zapewne miało wpływ na to, iż tak długo zwlekano z wysłaniem zaproszenia.

Dobrze jednak, że w końcu do tej wizyty doszło. Choć do niedawna takie kontakty dwustronne między sekretarzem obrony USA i szefem polskiego MON były traktowane jako coś normalnego. W ostatnich dwóch latach jednak zamarły.

Jaki jest wydźwięk wizyty ministra Macierewicza w Pentagonie?

Brak konkretów każe nam przypuszczać, że to spotkanie miało przede wszystkim wymiar polityczno-propagandowy. Polityka to piękna sztuka, lecz nie może być sztuką dla sztuki, musi przynosić wymierne, realne efekty. A tu już jest znacznie gorzej…

Czytaj cały wywiad z Januszem Zemke w portalu Onet.pl, kliknij tu.Komentarze

Wydarzenia

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  2 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.