Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Krzysztof Gawkowski: KE dała Polsce prztyczka

dodano 2016-01-09 12:22 w kategorii: Ludzie

Sekretarz generalny SLD nie widzi problemu w fakcie, że Komisja Europejska interesuje się sytuacją w Polsce. - Obecna władza powinna pamiętać, że podejmując decyzje trzeba mieć poparcie instytucji międzynarodowych, które przyglądają się, czy w Polsce nie jest łamane prawo - powiedział Krzysztof Gawkowski.
 
Skomentował w ten sposób spotkanie ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego z szefową przedstawicielstwa Komisji Europejskiej Marzenną Guz-Vetter. Odbyło się ono na wniosek polskiego MSZ, które domagało się informacji w sprawie listów wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa nt. ustawy o TK oraz unijnego komisarza do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera.
Gość magazynu "Z kraju i ze świata" przypomniał, że Komisja Europejska i Parlament Europejski przedstawiały twarde stanowiska jedynie ws. Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, które nie należą do UE. – Jeśli chodzi o państwa członkowskie zwykle zajmują miękkie stanowiska. Podobnie było kilka lat temu w przypadku zmiany systemu prawno-politycznego na Węgrzech. Nie skutkowało to żadnymi sankcjami - tłumaczył Krzysztof Gawkowski.  Jego zdaniem opinie KE mogą mieć negatywny wpływ na europejskich polityków i opinię publiczną. Jeśli natomiast chodzi o sytuację gospodarczą Polski to nie będą one miały żadnego znaczenia. 
 
Zdaniem polityka SLD do dyskusji na ten temat powinni włączyć się prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. - Bardziej słychać Jarosława Kaczyńskiego, który nie ponosząc politycznej odpowiedzialności podejmuje decyzje. Chce być naczelnikiem państwa - powiedział Gawkowski. 
 
W nagraniu audycji Gawkowski tłumaczył też, jak SLD odnajduje się w pozaparlamentarnej działalności oraz o wyborach szefa partii. 
 
ŹRÓDŁO i pełna treść wywiadu w wersji audio: TUTAJ


Komentarze

Wydarzenia

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  2 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.